Karal: Türk tarımı pert olmuş, Tarım Bakanı bihaber

DEVA Partili Karal: Türk tarımı pert olmuş, Tarım Bakanı bihaber DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın, “Dünyadaki olumsuz gelişmeleri hasar..

Karal: Türk tarımı pert olmuş, Tarım Bakanı bihaber
Son Güncelleme: Whatsapp

DEVA Partili Karal: Türk tarımı pert olmuş, Tarım Bakanı bihaber

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Hasan Karal, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın, “Dünyadaki olumsuz gelişmeleri hasar almadan atlattık” açıklamasına tepki göstererek, “Pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşından en çok etkilenen ülke Türkiye oldu.

Gıda fiyatları tüm dünyada düşerken ülkemizde katlanarak yükseliyor. Tarım girdi maliyetleri tam 53 aydır aralıksız artıyor.

Türkiye, OECD ülkeleri arasında gıda enflasyonunda birinci. Bu mu olumsuz gelişmeleri hasar almadan atlatmak?

Bırakın hasar almamayı, ülkemiz tarımı pert olmuş, Tarım Bakanının haberi yok.

Ne yazık ki ülkemizden de dünyadan da bihaberler.” dedi.

DEVA Partili Hasan Karal, yaptığı açıklamada Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı’nın, Adana’da düzenlenen Ulusal Hububat Konseyi 2024 Mısır ve Buğday Kongresi’nde yaptığı konuşmayı değerlendirdi.

*“Çiftçinin toprak sevgisi, üretme arzusu elinden alındı”*
Bakan Yumaklı’nın hem çiftçilerin yaşadığı sıkıntılardan hem de vatandaşların tarım ürünlerine erişiminden uzak bir yaklaşımda bulunduğunu belirten Karal, “Bugün, çiftçinin geldiği durum ortada. Türk çiftçisi mutlu değil. Toprak sevgisi, üretme arzusu elinden alındı. Yaşanan krizler, yüksek enflasyon en çok çiftçileri etkiledi. Binlerce çiftçi, maliyetlerle başa çıkamadığı için üretimi bırakmak zorunda kaldı, tarım alanları küçüldü. Diğer yanda tüketiciler ise en temel gıdaya dahi ulaşamaz duruma geldi.” diye konuştu.
*“En çok hasarı Türk tarımı gördü”*
Milletvekili Karal, Yumaklı’nın, “Dünyadaki olumsuz gelişmeleri hasar almadan atlattık” açıklamasına da tepki gösterdi. Özellikle Kovid 19 pandemisi ve Rusya-Ukrayna Savaşından en çok etkilenen ülkelerin başında Türkiye’nin geldiğini vurgulayan Karal, sözlerini şöyle sürdürdü:
“’Dünyadaki olumsuz gelişmeleri hasar almadan atlattık’ diyen Bakan’ın ne dünyadan ne ülkemizden haberi var. Dünyayı kasıp kavuran pandemiden sonra ve Rusya-Ukrayna savaşının etkisiyle gıda fiyatları en fazla ülkemizde arttı. Fiyatlar, tüm dünyada düşerken ülkemizde her geçen gün katlanarak yükseliyor. Tarım girdi maliyetleri tam 53 aydır aralıksız artıyor. Türkiye, OECD ülkeleri arasında gıda enflasyonunda birinci. Çiftçi, maliyetlerle başa çıkamaz, ürününü satamazken hükümet üreticiyi desteklemek yerine ithalat ipine sarılıyor. Bu mu olumsuz gelişmeleri hasar almadan atlatmak? Bırakın hasar almamayı, ülkemiz tarımı uygulanan yanlış politikalar dolayısıyla pert olmuş, Tarım Bakanının haberi yok. Ne yazık ki ülkemizden de dünyadan da bihaberler. Sayın Bakan bırakın artık hamaset yapmayı da çiftçilerimizin, üreticilerimizin, vatandaşlarımızın yüz yüze bıraktığınız gerçek sorunlarını çözmek için, tarımın yeniden ihyası için adım atın.”

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş