RAMAZAN’A HAZIRLIKLI OLMAK

Yüce Peygamberimiz SAV ’in Recep Ayı Allah’ın Ayı Şaban Ayı benim ayım Ramazan’i şerif ayı ise ümmetim ayıdır diye buyurduğu ve üç aylar diye tabir ettiğimiz manevi iklimin iki ayını..

Son Güncelleme: Whatsapp

Yüce Peygamberimiz SAV ’in Recep Ayı Allah’ın Ayı Şaban Ayı benim ayım Ramazan’i şerif ayı ise ümmetim ayıdır diye buyurduğu ve üç aylar diye tabir ettiğimiz manevi iklimin iki ayını geride bırakıp Ramazan ayına ulaşmanın sevincini ve mutluluğunu yaşıyoruz.

İçerisinde bulunduğumuz aylar İslam ümmeti için önemli bir yere sahiptir. Peygamberimiz sav hadisi şeriflerinde Recep ayını Allah’ın ayı diye tabir etmesi bu ayın önemine ve şerefine dikkat çekmek içindir.

Diğer türlü bütün aylar kısaca bütün varlık Allah’ındır. Allahuteala biz kullarını affetmek için adeta bahaneler yaratmıştır. Geçirdiğimiz iki ay, heyecanla içerisine gireceğimiz Ramazan ayı bu bahanelerden dir. Hele bu üç ayların içerisinde Mevla’mız öyle geceler halk etmiştir ki bu geceler adeta kullar için Af ve mağfiret geceleridir.

Ramazanı şerif ayı Rabbimizin cennete hazırlık için verdiği en büyük müjdelerden biridir.

Bizler de içerisinde Bin aydan daha hayırlı bir geceyi barındıran Ramazan’ı şerif ayına hazırlıklı girmemiz gerekmektedir. Çünkü Allah cc. Ramazan’ı şerif ayına girmeden Recep Ve Şaban ayı diye iki ayla Ramazan ayına hazırlık yaptırıyor. Ecdadımız Ramazan ayını bekler ve Ramazan ayı farklı etkinliklerle karşılanırdı. Maalesef günümüze baktığımızda Ramazan ayının geldiğine sokaklarımızda şahitlik dahi yapamıyoruz. Ramazan günleri ile diğer günler arasında bir fark göremiyoruz. Bu toplum olarak maalesef bizim zaafımız. Ancak gelin biz yine Ramazanı şerif ayına azda olsa şu hazırlıklarla girelim.

Sağlam bir muhasebe yapalım: Eksiğimizi fazlamızı değerlendirelim. Yaşantımda gıybet, haset, dedikodu vs. eksiklerim var bunlardan tamamen kurtulmanın muhasebesi veya başka eksikliklerin muhasebesi.
Nesuh Tövbe edelim: Yaptığımız yanlışlıklarımızı göz önünde bulundurarak bunlara bir daha dönmemek üzere tövbe edelim.
Helalleşme: etrafımızla çoluk çocuğumuzla anne ve babalarımızla komşularımızla inadı bırakarak eğer her hangi bir haksızlık yaşanmış ise helalleşelim. Hak hukuk ile bu manevi iklimin içine girmemeye gayret edelim.
Niyetimizi sağlam tutalım: unutmayalım ki ameller niyetlere göre değerlendiriliyor.
Kendimizi yormayacak bir hedef mutlaka belirleyelim: Allah’ın rahmetinin genişliğinin farkında olalım. Dini yaşanmaz hale getirmeyelim. Boşa harcadığımız ve sosyal medyada geçirdiğimiz zamanı biraz daha kısarak Kur’an-a ve ibadete zaman ayırmamız yeterli. Yazımın başında ifade ettiğim Ramazan ayının cennete girmenin hazırlık müjdecisi olduğunu unutmayalım. Allah Resulü SAV efendimizin Ramazana ulaşıp ta kendini affettirmeyenin burnu yerde sürünsün sözü kulağımızda küpe olsun.
İstikametimiz sarsılmaz olmalı: Ramazan ayına başladığımız gibi sonunu da getirmeye gayret edelim. Başında camileri doldurup birkaç günün ardından bir daha kadir gecesi ne kadar camilerimizin yanına uğramamazlık yapmayalım.
Sabırlı olalım: İbadet ve taatımıza kesintisiz devam edersek inşallah Ramazan bayram sabahı Günahlarımızdan arınmanın bayramını yapacağız.
Evveli Rahmet Ortası Mağfiret Sonunun da günahlardan arınma olduğunu Allah Resulü bizlere müjdeliyor.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş