RİZE NEDEN 3-0 OLAMAZDI ?

Ak Parti Rize seçimlerinde baştan beri yanlış strateji izledi. Yıllar önce (RİZE’den) yeniden aday olmayacağını açıklayan Muhammet Avcı’nın İstanbul veya Ankara’dan aday yapılması beklenirken Rize’de listenin başına konması, Çayeli dengesinin..

Son Güncelleme: Whatsapp

Ak Parti Rize seçimlerinde baştan beri yanlış strateji izledi.
Yıllar önce (RİZE’den) yeniden aday olmayacağını açıklayan Muhammet Avcı’nın İstanbul veya Ankara’dan aday yapılması beklenirken Rize’de listenin başına konması, Çayeli dengesinin dikkate alınmaması, açıklanan yaş çay fiyatının şartlanılan rakamların altında olması ve desteklemenin yerinde sayması, Cumhur İttifakı desteğinin önemsenmemesi 46 yıl sonra CHP’nin Rize’den bir Milletvekili çıkarmasına yol açtı.
Konuyu açacak olursam;
Muhammet Avcı, Rize’den aday olmayacağını belirtmiş olmakla Ak Parti’nin Rize’deki önemli isimlerinin adaylık için başvurusunun önünü açtı, onları aday olabilme yarışına soktu.
İl Genel Meclisi Başkanı ve İl Başkanının, il yönetimindeki bazı kişilerin istifa edip, aday olabilmek için kendi aralarındaki rekabetin ardından Avcı’nın tekrar liste başı yapılması Parti içerisinde içten içe kırgınlığa yol açtı. Bu da seçim çalışmalarını olumsuz etkiledi.
Rize’de tarihinin en kalabalık seçim mitingini yapan Erdoğan’ın yaş çaya çok daha yüksek fiyat vereceği tahmin ediliyordu. Fiyatın beklentileri karşılamaması, ÇAY KUR’daki mevsimlik işçilere kadro beklentisinin gerçekleşmemesi üretici ve işçi kesiminde tepkiler oluşturdu.
En önemlisi ise; Millet İttifakının Rize’de ortak liste çıkaracağı belirginleşmiş olmasına rağmen , Cumhur İttifakının ortak liste çıkaramaması, başarılı bir il başkanlığı yapmış olan Yılmaz Katmer’in yapacağı çalışmalar sonucu Cumhur İttifakı seçmenini toparlayıp, bütünleştireceği, bu durumun ise Ak Parti’nin seçimden 3-0 galip çıkılacağının sanılması..
Sonuçta: Ak Parti Rize’de adeta seçimin 2-1 bitmesine yarıyabilecek ne varsa yaptı. Millet İttifakı önceki seçimlerden daha az oy almasına rağmen Rize’nin bir Milletvekilliğini AK Parti’nin elinden aldı.
Eğer Muhammet Avcı büyük şehirlerden birinden aday yapılıp, Yılmaz Katmer liste başı yapılsa, listenin 3. Sırasına BBP ve YRP’in itiraz etmeyeceği MHP’den bir isim konsaydı, bu liste ( her olumsuzluğa rağmen) Rize’de oy patlaması yapardı..
Millet İttifakına gelince; Millet İttifakında liste başında aday olarak beklenen isimler İl Başkanı Saltuk Deniz ve Kenan Bıyık idi.
Her iki isimden birinin liste başı yapılması halinde Millet İttifakının Rize’de çok daha fazla oy alabileceğini düşünenlerdenim. Bu isimlere göre Tahsin Ocaklı ismi daha az oy alabilecek bir isimdi ancak şansı yaver gitti. Seçim sistemindeki değişiklik, Cumhur İttifakının ayrı ayrı aday çıkarması ve Ak Partinin Rize tablosu Tahsin Ocaklı’nın seçilmesinin önünü açtı.
RİZE’NİN 2-1 OLMASI İYİ Mİ OLDU?
Öncelikle şunu söyleyeyim; Tahsin Ocaklı ismi herkesin takdir edebileceği seviyede bir isim. Eğer, Millet İttifakı seçimi kazansaydı RİZE’ye son derece yararlı olurdu. Ancak, seçim sonuçları dikkate alınırsa Ocaklı bir muhalefet Milletvekili olarak Rize siyasetine ne derece yön verebilir, iktidara neler yaptırabilir? Bunun cevabı belli!
Rizeliler, Ak Parti’nin yeniden aday yapılmayan her iki güçlü ismi, Hayati YAZICI ve Osman Aşkın Bak’ın Rize’ye yararlarının dokunmadığından şikayet ediyorsa, bir muhalefet Milletvekilinin Rize’ye fevkalede yararının olabileceğine kimse inanabilir mi?
Sonuçta; Her şey kadere göre, nasibe göre gelişiyor.
Seçim sonuçlarının hepimiz için hayırlı olmasını dilerim….

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş