Rize’de 114 aday belediye başkanlığı için yarışacak, hangi ilçede kim önde?

İSMET KÖSOĞLU Yazdı.. 31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimde Rize ve 11 ilçede toplam 114 aday seçilmek için çalışmalar yapıyor. En çok aday Rize Belediye Başkanlığı için var. 19..

Rize’de 114 aday belediye başkanlığı için yarışacak, hangi ilçede kim önde?
Son Güncelleme: Whatsapp

İSMET KÖSOĞLU Yazdı..

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimde Rize ve 11 ilçede toplam 114 aday seçilmek için çalışmalar yapıyor.
En çok aday Rize Belediye Başkanlığı için var.

19 parti adayının bulunduğu Rize Belediye Başkanlığı için mevcut Başkan AKP adayı Rahmi Metin iktidar partisi olmasının avantajıyla seçime giriyor.

Başkan Rahmi Metin’in başkanlığına kesin gözüyle bakılırken Genel Başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki son mitingindeki kalabalığın hayal kırıklığı devam ediyor.

O mitingdeki çok az katılımı gördükten sonra Rize’de Genel Başkan Erdoğan’ın eski havası kalmadı denilebilir.

Rize meydanında Erdoğan’ın eski mitinglerinden eser kalmaması seçimde etkili olur mu.

Hayat pahalılığı ve ÇAYKUR’da kadro isteyen işçilerin durumu kamuoyunda yaptığım yoklamada menfi yönde olmuştur.

En doğru olan tencerenin artık kaynamaması.

Et, yağ, süt, benzin vs. bütün girdiler milletin belini bükünce siyasetten medet umanlar azalmaya başladı.

Her şeye rağmen seçimi en fazla oy alacak aday kazanacağı için Rahmi Metin en fazla oy alacak aday olarak gözüküyor.

İktidar ortağı MHP 2019 seçiminde olduğu gibi Rize merkezde aday göstermeyerek ittifak ortağına destek veriyor..

Diğer adaylara bakınca CHP, İYİ Parti, Saadet, Yeniden Refah Partisi, DEVA ve Memleket Partili adayları her gün sahada görmek mümkün.

CHP adayı Necati Topaloğlu, İYİ Partiden Köksal Toptan, Yeniden Refah Parti adayı Cemil Çolak ile Saadet Partisi adayı Muhammet Yıldız önemli bir muhalif guruptan destek istiyor.

DEVA Partiden Kadın aday Pınar Kuk İslamoğlu yabana atılmayacak kadar hısım akraba ve bölgesindeki potansiyele sahip.

80 öncesi Rize Belediye Başkanlığını uzun süre koruyan CHP ‘nin son seçimde 43 yıl sonra Rize’den Milletvekili çıkarması göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir.

Aynı şekilde Rize siyasetinden hiç kopmayan Köksal Toptan ve Erbakan geleneğinden ayrılmayan Cemil Çolak önemli bir potansiyele sahiptir.

Kalkandere ve Derepazarı’nda BBP adayları ilgi çekiyor, zira her iki adayda mevcut Belediye Başkanı.

Başkan Selim Metin Derepazarı’nda 2019 seçiminde MHP’den seçilmişken anlaşmazlık sonucu ayrılarak BBP’ne katılmıştı.

Kalkandere’de Kenan Yıldırım ise 2019 da AKP’den seçilmiş bu kez aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek BBP ‘den aday oldu.

Kamuoyunda gözlemlediğim merkez ve 11 ilçede iktidar partisinin dezavantajlı olarak OY kaybına uğrayacağı yönünde.

Bakkal manav fiyatları uçmuşken emeklinin sesini duymamak AKP adayları için eksi durumdur bunu kimse inkâr etmiyor.

İlçelerdeki adaylara kısaca bakarsak, 6 parti adayının yarışacağı seçimde Fındıklıda mevcut CHP Bakan ve adayı Ercüment Şahin Cervatoğlu’na kesin Başkan gözüyle bakılıyor.

Ardeşen’de 13 parti adayı seçime giriyor.

Mevcut AKP’li Başkan Avni Kahya’nın hizmetleri kabul görmedi ki partisinden yeni bir adayla yarışa gidildi.

Ardeşen’de AKP, MHP ve CHP arasında ortada gözüken bir durum var.

Banko Başkan denilecek aday şu anda ortada yok.
Pazar ilçesinde kalabalık akrabasının rüzgarıyla epeydir koltukta oturan Diş Hekimi AKP’li Ahmet Basa bu kez aday gösterilmedi.

Sn. Basa’nın aday gösterilmeyeceği aylar önceden belliydi zira hakkında iş yapamıyor diye çok olumsuz haberler çıkmıştı.

31 Mart seçiminde Pazar Belediye Başkanlığı için 11 partinin adayı mevcut. Geçen hafta CHP Genel Başkanı’nın Pazar’da gövde gösterisi yapması buradaki seçime verdiği önemin işaretidir.

Seçim CHP’den yana ağır basıyor ama MHP ve AKP adaylarını da göz ardı etmemek lazım.

Hemşin ilçesinde 7 partili ve 1 bağımsız aday var. AKP’nin mevcut Başkanı yeniden aday.

Küçük ilçelerde akrabacılık yapısı öne çıkıyor. Başar Cumbur’un aday olması dengeyi sağladı.

Hemşin’de yıllardır devam eden Kentsel dönüşümde çok sıkıntılar yaşandı. AKP ile CHP arasında yarış var. Rüzgâr biraz daha Cumbur’dan yana esiyor.

Çamlıhemşin’de mevcut Başkan AKP’li Haşimoğlu aday gösterilmedi.8 partinin adayı yarışıyor. Burada da AKP, CHP ve MHP adayları arasında geçecek bir seçim olacak.

Çayeli Rize’de en çok dikkat çeken ilçe. AKP’nin eski toplarından Hayati Yazıcı’nın ilçesi.2019 seçiminde MHP’nin İsmail Hakkı Çiftçi ile kazandığı Başkanlık adeta Çiftçi Başkanın korumasında.5 yıllık görev süresinde AKP li Meclis Üyelerinin istemezük tepkilerine karşı yaptığı başarılı çalışmalarıyla göz dolduran ve sevilen MHP adayı İsmail Hakkı Çiftçi Çayeli’nin favorisi durumunda tek rakibi AKP adayı olan eski ilçe Başkanı İshak Karahan. Çayeli’nde 8 parti adayı ve 2 Bağımsız aday var.

1/4
        31 MART SEÇİMİNDE RİZE MERKEZ VE 11 İLÇEDE  114 ADAY YARIŞACAK
           RİZE BELEDİYE BAŞKANLIĞI İÇİN 19 ADAY VAR
                                   İSMET KÖSOĞLU  Yazdı
  31 Mart 2024 tarihinde yapılacak yerel seçimde Rize ve 11 ilçede toplam 114 aday seçilmek için çalışmalar yapıyor.
   En çok aday Rize Belediye Başkanlığı için var.19 parti adayının bulunduğu Rize Belediye Başkanlığı için mevcut Başkan AKP adayı Rahmi Metin iktidar partisi olmasının avantajıyla seçime giriyor.
   Başkan Rahmi Metin’in başkanlığına kesin gözüyle bakılırken Genel Başkanları Recep Tayyip Erdoğan’ın Rize’deki son mitingindeki kalabalığın hayal kırıklığı devam ediyor. O mitingdeki çok az katılımı gördükten sonra Rize’de Genel Başkan Erdoğan’ın eski havası kalmadı denilebilir.
    Rize meydanında Erdoğan’ın eski mitinglerinden eser kalmaması seçimde etkili olur mu. Hayat pahalılığı ve ÇAYKUR’da kadro isteyen işçilerin durumu kamuoyunda yaptığım yoklamada menfi yönde olmuştur. En doğru olan tencerenin artık kaynamaması. Et, yağ, süt, benzin vs. bütün girdiler milletin belini bükünce siyasetten medet umanlar azalmaya başladı.
    Her şeye rağmen seçimi en fazla oy alacak aday kazanacağı için Rahmi Metin en fazla oy alacak aday olarak gözüküyor.
    İktidar ortağı MHP  2019 seçiminde olduğu gibi Rize merkezde aday göstermeyerek ittifak ortağına destek veriyor.
    Diğer adaylara bakınca CHP, İYİ Parti, Saadet, Yeniden Refah Partisi, DEVA ve Memleket Partili adayları her gün sahada görmek mümkün.
    CHP adayı Necati Topaloğlu, İYİ Partiden Köksal Toptan, Yeniden Refah Parti adayı Cemil Çolak ile Saadet Partisi adayı Muhammet Yıldız önemli bir muhalif guruptan destek istiyor. DEVA Partiden Kadın aday Pınar Kuk İslamoğlu yabana atılmayacak kadar hısım akraba ve bölgesindeki potansiyele sahip.
  80 öncesi Rize Belediye Başkanlığını uzun süre koruyan CHP ‘nin son seçimde 43 yıl sonra Rize’den Milletvekili çıkarması göz ardı edilmeyecek kadar önemlidir. Aynı şekilde  Rize siyasetinden hiç kopmayan Köksal Toptan ve Erbakan geleneğinden ayrılmayan Cemil Çolak  önemli bir potansiyele sahiptir.
    Kalkandere ve Derepazarı’nda BBP adayları ilgi çekiyor, zira her iki adayda mevcut Belediye Başkanı. Başkan Selim Metin Derepazarı’nda 2019 seçiminde

2/4
MHP’den seçilmişken anlaşmazlık sonucu ayrılarak BBP’ne katılmıştı. Kalkandere’de Kenan Yıldırım ise 2019 da AKP’den seçilmiş bu kez aday gösterilmeyince partisinden istifa ederek BBP ‘den aday oldu.
   Kamuoyunda gözlemlediğim merkez ve 11 ilçede iktidar partisinin dezavantajlı olarak OY kaybına uğrayacağı yönünde. Bakkal manav fiyatları uçmuşken emeklinin sesini duymamak AKP adayları için eksi durumdur bunu kimse inkâr etmiyor.
  İlçelerdeki adaylara kısaca bakarsak, 6 parti adayının yarışacağı seçimde Fındıklıda mevcut CHP Bakan ve adayı Ercüment Şahin Cervatoğlu’na kesin Başkan gözüyle bakılıyor.
  Ardeşen’de 13 parti adayı seçime giriyor. Mevcut AKP’li Başkan Avni Kahya’nın hizmetleri kabul görmedi ki partisinden yeni bir adayla yarışa gidildi. Ardeşen’de AKP, MHP ve CHP arasında ortada gözüken bir durum var. Banko Başkan denilecek aday şu anda ortada yok.
   Pazar ilçesinde kalabalık akrabasının rüzgarıyla epeydir koltukta oturan Diş Hekimi AKP’li Ahmet Basa bu kez aday gösterilmedi. Sn. Basa’nın aday gösterilmeyeceği aylar önceden belliydi zira hakkında iş yapamıyor diye çok olumsuz haberler çıkmıştı.31 Mart seçiminde Pazar Belediye Başkanlığı için 11 partinin adayı mevcut. Geçen hafta CHP Genel Başkanı’nın Pazar’da gövde gösterisi yapması buradaki seçime verdiği önemin işaretidir. Seçim CHP’den yana ağır basıyor ama MHP ve AKP adaylarını da göz ardı etmemek lazım.
   Hemşin ilçesinde 7 partili ve 1 bağımsız aday var. AKP’nin mevcut Başkanı yeniden aday. Küçük ilçelerde akrabacılık yapısı öne çıkıyor. Başar Cumbur’un aday olması dengeyi sağladı. Hemşin’de yıllardır devam eden Kentsel dönüşümde çok sıkıntılar yaşandı. AKP ile CHP arasında yarış var. Rüzgâr biraz daha Cumbur’dan yana esiyor.
   Çamlıhemşin’de mevcut Başkan AKP’li Haşimoğlu aday gösterilmedi.8 partinin adayı yarışıyor. Burada da AKP, CHP ve MHP adayları arasında geçecek bir seçim olacak.
   Çayeli Rize’de en çok dikkat çeken ilçe. AKP’nin eski toplarından Hayati Yazıcı’nın ilçesi.2019 seçiminde MHP’nin İsmail Hakkı Çiftçi ile kazandığı Başkanlık adeta Çiftçi Başkanın korumasında.5 yıllık görev süresinde AKP li Meclis Üyelerinin istemezük tepkilerine karşı yaptığı başarılı çalışmalarıyla göz dolduran ve sevilen MHP adayı İsmail Hakkı Çiftçi Çayeli’nin favorisi durumunda tek rakibi AKP adayı olan eski ilçe Başkanı İshak Karahan. Çayeli’nde 8 parti adayı ve 2 Bağımsız aday var.

3/4
   Güneysu ilçesi AKP Genel Başkanının ilçesi olması dolayısıyla her seçimde çok ilgi çekiyor. AKP döneminde koltuk sahibi hep iktidar oldu. Mevcut Başkan Rıfat Özer yeniden aday göstreildi.MHP 2019 da olduğu gibi yine aday göstermedi.
   Güneysu’da 7 parti adayının yarışına 3 de Bağımsız aday olması ayrı bir heyecan verecek. Güneysu’da dikkat çeken bu süreçte iddialı olan CHP adayının afişlerine zarar verilmesi. CHP adayının afişleri posterleri yapıştırıldıkları yerlerden yırtılıp atılması tepki çekiyor ve ilçeye yakışmıyor.
   Derepazarı ilçesinde BBP adayı ve mevcut Başkan Selim Metin zorlu rakiplerle yarışıyor.8 Partili adayın gireceği seçimde eski başkan Şaban Kalça yine AKP adayı olurken, AKP ilçe Başkanı Erkan Köse ve büyük bir ekibinin tepki göstererek MHP ye katılması atmosferi çok değiştirdi. Derepazarı’nda seçimin BBP ile MHP arasında geçeceği gerçeği var. Saadet Parti adayı Hasan Gündeşdoğdu’nun Gazeteci-Yazar İsmail Saymaz’ın eniştesi olması önemli bir olgu. Saadet ve Yeniden Refah adayları da yabana atılacak adaylar değil.
    İyidere İlçesinde METE rüzgârı esiyor. Mevcut Başkan Saffet Mete’nin çalışması takdir ediliyor.6 parti adayının gireceği seçimde MHP adayı Osman Mete gençliğinin enerjisiyle iyi bir ivme yakaladı. Kısaca İyidere’de yine Mete kazanacak ama partisi hangisi 31 Mart akşamı göreceğiz.
   Kalkandere İlçesinde 2019 da AKP’den kazanan mevcut Başkan Kenan Yıldırım aday gösterilmeyince yapılan ısrarlar sonucu BBP’den aday oldu. İktidar avantajını kullanmak için İstanbul’dan gelen AKP adayı Mehmet Yılmaz Kenan Başkanı ne kadar zorlar bekleyip göreceğiz. Kalkandere’de 8 Partinin adayı yarışı devam ettiriyor.
   İkizdere ilçesinde MHP’li mevcut Başkan Hakan Karagöz 5 yılda ilçede bugüne kadar hiç yapılmayan hizmetleri kamuoyuna anlatıyor. İlçede Doğalgaz gelmesi başlı başına çok önemli bir hizmet, MHP’li Başkan Hakan Karagöz bölgenin en sağlıklı İçme suyunu yayladan getirerek ilçe merkezine akıttı. İlçenin 60 yıllık su ihtiyacını gidermesi az bir hizmet değil. Varda Yaylasından gelip Rize merkeze giden Doğalgazı İkizdere’ye akıtamayan AKP iktidarının yapamadığını Hakan Başkan becerdi kolay olmasa gerek.
   AKP Orman İl Müdürü Abdi Ekşi’yi aday gösterdi. İnsanlığı ve güvenilirliğine sempati ile bakılıyor. Hakan Başkanın en ağır rakibi olarak sandığa gidecek seçmen kimi tercih edecek 31 Mart akşamı göreceğiz. 6 parti adayının yanında eski Başkan Ayhan Biberoğlu Bağımsız aday oldu.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş