Rize’de “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Etkinlikleri  

Toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturarak sigarayı bırakmaları yönünde teşvik etmek amacıyla ülkemizde ve Rize’de de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle..

Rize’de “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü ” Etkinlikleri  
Son Güncelleme: Whatsapp

Toplumda sağlıklı yaşam bilincini geliştirmek, tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturarak sigarayı bırakmaları yönünde teşvik etmek amacıyla ülkemizde ve Rize’de de 31 Mayıs Günü “Dünya Tütünsüz Günü” olarak amaca yönelik çeşitli etkinliklerle kutlandı.

İl Merkezimiz ile ilçelerimizde açılan stant çalışmalarında karbon monoksit cihazı ile ölçüm yapılarak, sigara kullanan ve yüksek risk altında bulunan vatandaşlar sigara bırakma polikliniklerine ve ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattına yönlendirildi. Ayrıca il genelinde yapılan eğitim, etkinlik, stant çalışması ve 4207 sayılı kanun kapsamında rutin gerçekleştirilen denetimlerde vatandaşlara broşür dağıtılarak bilinçlendirme faaliyetlerinde bulunuldu.

İlimizde hizmet veren tüm kurumlara Dumansız Hava Sahası ve Sigaranın Zararlarının anlatıldığı afişler dağıtılarak konunun önemine dikkat çekilmesi istenilmiştir. İl ve ilçe merkezlerimizde denetim ekiplerince kurumlarda kurum amirlerine; semt pazarlarında, kıraathanelerde, kahvehanelerde ve işletmelerde halkımıza konuyla alakalı bilgilendirmeler yapılmıştır.

Etkinlikler kapsamında Rize İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe yaptığı açıklamalarda, sigaranın insan sağlığı üzerinde vermiş olduğu tahribatlara ve çevre kirliliğine vurgu yaparak sadece etkinlikler yapılmasının yeterli olmayacağını, beklenen etkinin yaratılabilmesi için ülke genelinin tüm kurum ve sivil toplum örgütlerinin işbirliği içinde hareket ederek topyekûn bir mücadele vererek bu illetten gençlerimizi ve vatandaşlarımızı koruyabileceğimizi dile getirdi.

Ayrıca Tepe, ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı ve ALO 184 Tütün İhbar Hattı hakkında vatandaşlarımızı daha çok bilgilendirmeye yönelik çalışmaların ön planda tutulması gerektiğini ve etkinlikler kapsamında açılan stantlarda sigaranın zararları, ilimizde faaliyet gösteren Sigara Bırakma Polikliniklerinin tanıtımı ile özellikle işletmelerin kapalı alanlarında tütün kullanımı durumunda vatandaşların ihbar hattını araması yâda mobil uygulama olan yeşil detektörün kullanımının yaygınlaşmasının önemine dikkat çekti.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş