RÎZE’DE VATANDAŞIN EN BÜYÜK SORUNU; HAYAT PAHALILIĞI,ALIM GÜCÜ VE EKONOMİK KİRİZ!

  Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığını yaşadığımız bu günlerde, vatandaşlar dertlimi dertli.. Enflasyonu %100,Faizin %50, alım gücünün son yılların en düşük seviyesine indiği ülkemizde..

RÎZE’DE VATANDAŞIN EN BÜYÜK SORUNU; HAYAT PAHALILIĞI,ALIM GÜCÜ VE EKONOMİK KİRİZ!
Son Güncelleme: Whatsapp

 

Cumhuriyet tarihinin en büyük ekonomik krizi, yüksek enflasyon ve hayat pahalılığını yaşadığımız bu günlerde, vatandaşlar dertlimi dertli..

Enflasyonu %100,Faizin %50, alım gücünün son yılların en düşük seviyesine indiği ülkemizde ve Rize’de, en büyük zorluğu ve güçlüğü,ekonomik krizle boğuşan,dar gelirli ,Çiftçi ve Emekli’den oluşan Türkiye’nin %60-70’in oluş oluşturan en büyük zumredir..

Normal memur maaşının 45 bin liraya çıktığı,
Asgari ücretin 17.000, hayatını Devlete adayanq emeklilerin açlık sınırı altında 10.000 TL’ye
Muhtaç edildiği,
Kast sisteminin uygulandığı ülkemizde,
Milyonlarca insan geçinmeye ve barınma zorluğu yaşıyor..

Kiraların Rize’de 10-15.000 TL’ye çıktığı bir düzende,20 yıl önce yaş çayın alım gücünün çok yüksek olduğu dönemlerde vatandaşlar, rahat bir şekilde hayatlarını idame ettirirken, bugün Real olarak 1 kilo yaş çay 5 TL’ye inmiş durumda..

Ancak diğer ürünlerin özellikle çaya vurulacak gübrenin 3 yılda %600 zamlanarak, yaş çayın alım gücününde, Cumhuriyet tarihinin en düşük seviyelerinde inmesi sebebiyle, yaş çay aktık,Karadeniz ve Rize’de vatandaşları geçirdiren bir ürünün pozisyonundan çıkmıştır..

Yeni çay sezonu öncesinde her şeyin % 100 attığı bir ortamda, yaş çaya,en az %100 zam verilerek, 22-24 TL arasında olmalıdır..

Rize’de bir çok vatandaş, ekonomik krizde,büyük marketler yerine daha çok bütçelerine uygun olan özellikle,her pazar günü, Rize Atatürk Caddesinde kurulan semt pazarına giderek, bütçelerine göre alışveriş yaparak yaşamlarını sürdürüyorlar..

Fiyatları marketlere göre nispeten ucuz olan ancak, çok kalabalık olan pazar yerlerinde yine de pazardan alışveriş yapan kişilerin az olduğu gözleniyor..

Osman Köseoğlu
www.aktuel53.com.tr

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş