Enflasyon’da Dünya şampiyonu olduğumuz günümüzde, yaş ÇAY taban fiyatı en az 25 TL olmalıdır

2024 YILI ÇAY FİYATI İLE İLGİLİ CHP İL BAŞKANLARI ORTAK AÇIKLAMASI CHP Rize İl başkanlığında, Rize Artvin Trabzon ve Giresun  CHP İl Başkanları bir basın toplantısı düzenleyerek, 2024 yaş çay..

Enflasyon’da Dünya şampiyonu olduğumuz günümüzde, yaş ÇAY taban fiyatı en az 25 TL olmalıdır
Son Güncelleme: Whatsapp

2024 YILI ÇAY FİYATI İLE İLGİLİ CHP İL BAŞKANLARI ORTAK AÇIKLAMASI

CHP Rize İl başkanlığında, Rize Artvin Trabzon ve Giresun  CHP İl Başkanları bir basın toplantısı düzenleyerek, 2024 yaş çay taban fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini ifade ettiler..
Dünya’da en yüksek enflasyonun olduğu 4’üncü ülkeyiz Arjantin Suriye ve Lübnan’da sonra 4’üncü sıradayız. Afrika ülkelerinden bile enflasyonumuz yüksek.
Çay üreticileri uzun zamandan beri enflasyona karşı mağdur edilmektedir. Tabi sadece Çay üreticilerimiz değil Fındık, Buğday ve diğer tüm tarım ürünleri üreticilerimizde de aynı şekilde yüksek enflasyon karşısında ezilmekte emeklerinin haklarını alamamaktadır.
1978 yılından bu yana Çay fiyatlarına sadece gerçekleşen enflasyon rakamları üzerinden zam yapılmış olsa (ÜFE ve TÜFE’ye göre) yaş çay alım fiyatının Kilogram başına 30 ile 35 TL arasında olması gerekiyordu.
Son 40 yılın ortalamasını aldığımızda Çay üreticisinin çok büyük bir şekilde yoksullaştırıldığını ve çok ciddi maddi kayıplara uğradığını görürüz. Çay üreticisinin yoksullaştırılma tablosunu önümüzdeki günlerde açıklayacağız.
Ziraat odalarının yapmış oldukları açıklamayla 1 Kg Yaş Çay yaprağının toplanma maliyetini hesaplamış ve yaş çay fiyatının 25 TL olması gerektiğini açıklamışlardır.
Genel Başkanımız Özgür Özel 19 Mart 2024 tarihinde Pazar İlçemizde yapmış olduğu açıklamasında Çay Fiyatının en az 25 TL olması gerektiğini söylemiştir.
Resmi olarak Yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon % 68 olmasına rağmen Resmi bağımsız enflasyon kuruluşlarına göre yıllık gerçekleşmiş oran % 127. Ayrıca gerçekleşecek resmi enflasyon tahminlerine göre de % 35-40 arasında bir hedefleme konulduğuna göre rakamın ne olması gerektiği de hükümetin rakamlarına göre de ortaya çıkar.
2023 yılı Yaş Çay alım fiyatı 11 TL olarak açıklandığına göre Yıllık olarak gerçekleşmiş enflasyon rakamı ve ilave olarak gerçekleşmesi hedeflenen oranı eklediğiniz çıkan rakam 25 TL olduğu görülecektir.
Ayrıca Destekleme primi de 30 Krş’ten kg başına 3 TL’ye çıkartılmalıdır.
Parti olarak önermiş olduğumuz Çay Kanununda Destekleme priminin açıklanan Yaş Çay alım fiyatının % 10 ‘u olarak belirleneceğini belirtmiştir.
Biz iktidarda olsaydık Yaş Çay’da Taban Fiyatı uygulaması gelecek ve 2024 yılı Yaş Çay alım fiyatını 25 TL olarak açıklayacaktık. Gene hazırlamış olduğumuz Çay Kanununda yer aldığı üzerine destekleme Fiyatını 3 TL olarak açıklayacaktık.
Çay tarımını bölgeye getiren, Çay’da alım garantisi getirerek Çay tarımının gelişmesini sağlayan ve İlk Çay fabrikasını kurarak Çay sanayisinin gelişmesine öncülük eden Cumhuriyet Halk Partisinin İl Başkanları olarak Cumhuriyet Ürünü olan Çay tarımını korumaya , Çaykur’u Varlık Fonundan çıkarak korumaya devam edeceğimizi bir kez daha aynı kararlılıkla açıklıyoruz.
Bu basın açıklamamızı Karadeniz Bölgesi İl Başkanları adına Rize , Artvin, Trabzon ve Giresun il Başkanları olarak yapıyoruz.
Basın Açıklamamıza destek veren Karadeniz Bölgesi İl Başkanlarımız
Rize, Artvin, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Bayburt, Ordu, Samsun, Sinop, Amasya, Bartın, Zonguldak, Çankırı, Düzce, Bolu, Karabük, Çorum , Sakarya, Tokat, Kastamonu,
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
Artvin İl Başkanı Giresun İl Başkanı Rize İl Başkanı Trabzon İl Başkanı Orhan ATAN Gökhan ŞENYÜREK Saltuk DENİZ Mustafa BAK

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş