Deniz,yaş çay taban fiyatı 23 TL olmalıdır

2024 yılı Yaş Çay Alım Fiyatı Asgari 23 TL/KG olmalıdır. Rize Ziraat Odası 2024 yılı Yaş Çay alım fiyatının üretici için maliyetini 16.99 TL/Kg olarak açıkladı. Bu rakama göre Yaş..

Deniz,yaş çay taban fiyatı 23 TL olmalıdır
Son Güncelleme: Whatsapp

2024 yılı Yaş Çay Alım Fiyatı Asgari 23 TL/KG olmalıdır.

Rize Ziraat Odası 2024 yılı Yaş Çay alım fiyatının üretici için maliyetini 16.99 TL/Kg olarak açıkladı.
Bu rakama göre Yaş Çay Üreticisi 1 Kg Çay Toplamak için 16,99 TL harcama yapacak. Peki Yaş Çayı toplayıp satan kişi Maliyetine satış yaparsa kazancı ne olacak ? Böyle bir ticaret olur mu ?

Yaş Çay üreticisi ne yiyecek ne içecek ? Evine nasıl ekmek getirecek ? Çocuklarını nasıl okutacak ?
Rize Ziraat Odasının yapmış olduğu maliyet hesabıdır. Başka tür hesaplamalara girmeden Ziraat odasını verisini dikkate aldığımızda Çay üreticisinin geçinmesi ve yaşamını sürdürmesi için bu maliyet üzerine bir rakam koyup açıklanması gerekmektedir.

Merkez Bankasının 2024 yılı Enflasyon Hedeflemesi Yüzde 30-42 aralığında olduğuna göre Ziraat Odasının Maliyet Fiyatının üzerine (enflasyon hedeflemesinin ortalaması olarak) en az % 35 fark koyularak üreticinin enflasyon karşısında mağdur edilmemesi sağlanmalıdır.
Bu durumda 2024 yılı yaş çay alım fiyatı (Destekleme Hariç) En az 23 TL/Kg olmalıdır.
Çay üreticisini yoksulluğa ve açlığa mahkum eden ve onu çay tarımından uzaklaştırmayı hedefleyerek ithal çayın yolunu açmayı hedefleyen fiyat belirleme politikalarına son verilmelidir. Çay üreticisinin emeğinin hakkı verilmelidir.

Saltuk Deniz CHP RİZE İL BAŞKANI

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş