ÖZBEKİSTAN’da SOSYOLOJİ, GAZZE ve DOĞU TÜRKİSTAN!

Önceki paylaşımlarımda… Sokakların temizliğinden, caddelerin genişliğinden, insanların az oluşundan (sanki sokak duvarlarının arkasında yaşıyorlar!) ve trafiğin rahatlığından bahsetmiştim! Bunlar güzel şeyler elbette … İnanç dünyamız için güzel (inanç kardeşliği!) milli..

ÖZBEKİSTAN’da SOSYOLOJİ, GAZZE ve DOĞU TÜRKİSTAN!
Son Güncelleme: Whatsapp

Önceki paylaşımlarımda…

Sokakların temizliğinden, caddelerin genişliğinden, insanların az oluşundan (sanki sokak duvarlarının arkasında yaşıyorlar!) ve trafiğin rahatlığından bahsetmiştim!

Bunlar güzel şeyler elbette … İnanç dünyamız için güzel (inanç kardeşliği!) milli dünyamız (türk dünyası, kan bağı kardeşliği!) için güzel!

Şimdi… belki her iki kesim (dindarlar/muhafazakarlar ve Türkçü arkadaşlar/kardeşler) için de hayal kırıklığı olacak ama …

o sokaklarda, caddelerde…

ne dünyanın bugüne kadarki gözgöre yapılan kitlesel katliamların en kötülerinden birinin yaşandığı, alenen jenosit (soykırım) uygulanan Gazze‘ye…

ne de Çin’in on yıllardır devam eden zülmü altında inim inim inleyen ve bir başka şekilde jenosite tabi tutulan, 25 milyon Uygur Türk’üne dair en küçük bir işaret, bir resim, bir yazı, bir haber var!!!

Evet bunlar yok ama her yerde Pepsi, Coca Cola reklamları ve de yılbaşı kutlamalarına dair süslemeler, Noel Babalar, bu konuda yarışmalar var!

Bir de… Fakültede ders verdiğimiz sınıflar ve oteldeki yemekhane dahil her mahalde kameralar! Yani George Orwell’den mülhem “ Büyük gözaltı!”

Evet, eski (tarihi/antik) şehir harikaydı yeni Özbekistan gerçeği ise bir başka yönüyle böyle!

Ve insanların neredeyse yarısı, özellikle de orta yaşın üstündekiler eski komünist dönemi arıyor!

Son 3-4 yıldır kapitalizme geçişin toplumdaki sınıflaşmalara yol açtığı daha net bşr şekilde kendini göstermeye başladı; zenginlerin daha zengin olduğu, orta halli geçinip gidenlerin daha fakir ve geçinmekte zorlanmaya başladıkları bir döneme girildi.

Üzülerek söylüyorum ki bu bağlamda, kanaatimce 3-5, bilemedimiz 5-10 sene içerisinde Türkiye’deki sosyolojik yapı ve ekonomik görünüme benzer bir hal alacak Özbekistan !

Dr Ş Şimşek
9 Aralık 2023
Buhara/ ÖZBEKİSTAN

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş