RİZE-ERZURUM YOLUNU KİM YAPACAK ?

RİZE-ERZURUM KARAYOLUNU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SÖYLEYECEK ADAM ARANIYOR.. İSMET KÖSOĞLU İKİZDERE-Rize-Mardin sevgi yolu diyerek 2008 yılında yapılmaya başlanılan yolun Rize-Erzurum ayağının halen tamamlanmaması yöre halkının olduğu kadar Erzurum bölgesi insanının da..

RİZE-ERZURUM YOLUNU KİM YAPACAK ?
Son Güncelleme: Whatsapp

RİZE-ERZURUM KARAYOLUNU CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A SÖYLEYECEK ADAM ARANIYOR..
İSMET KÖSOĞLU
İKİZDERE-Rize-Mardin sevgi yolu diyerek 2008 yılında yapılmaya başlanılan yolun Rize-Erzurum ayağının halen tamamlanmaması yöre halkının olduğu kadar Erzurum bölgesi insanının da tepkisini çekiyor.
2008 yılında başladığında bölgede büyük sevinç ve heyecanla karşılanan Rize-Erzurum-Mardin Sevgi yolu projesi 35 km lik İyidere-İkizdere arasında 16 yılda ancak tamamlandı. Büyük çoğunluğunun mevcut karayolunda genişleme yapılarak 2 gidiş 2 geliş olarak duble yol şeklinde 16 yılda yapılmasından sonra henüz tamamlanmayan İkizdere Tünelinin ne zaman delinip hizmete açılacağı belirsizliğini koruyor.
İkizdere Tüneli 2020 de başladı
Delme çalışmasına 2020 yılında başlanan İkizdere Tüneli tamamlandığında ilçe merkezi baypas edilecek. Toplamda 4.425 metre uzunluğundaki İkizdere Tüneli iki etaptan meydana gelecek. İlk etap 3.265 metre ve devamında 2.etap 1.160 metre olacak tünel toplam 4.425 metre uzunluğunda olacak. Tünelde henüz ışık görünmedi. Çalışmaların çok yavaş gittiği söyleniyor.
İkizdere-Ovit Tünel arasına başlanmadı
2012 delinmeye başlanarak 2018 de 6 yıllık bir çalışmayla delinen 14300 metre uzunluğundaki çift tüplü 4 şeritli duble Tünelin temel atmasını Başbakan iken Erdoğan ve açılışını Cumhurbaşkanı olduğunda da yine Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti.
2018 yılından bu yana geçen 6 yıllık sürede İkizdere-Ovit bağlantısının yapılmaması tepki çekmeye devam ediyor. Bunca yıldır 20 km lik yolda hiçbir çalışmanın olmaması daha doğrusu ihalesinin dahi yapılmamasına tepki gösteren Rize İl Genel Meclis eski Üyesi Hasan Kansızoğlu’’bunca zamana yazık oldu. Cumhurbaşkanının açtığı Tünelin yolu niye yapılmıyor. İhalesi dahi olmadı. Atanmış Bakanlara Cumhurbaşkanının talimat vermesini bekliyoruz. Böyle giderse bu yol hiç yapılmaz ve Ovit Tüneli kışın çalışmayan koyun ahırına dönecek eser olarak kalabilir. Ovit Tüneli otomobil geçsin diye yapılmadı. İkizdere arasındaki 20 km lik yol yapılmadığı için bu yoldan büyük araçlar otobüsler ve TIR’lar geçmez ve geçmiyor.
Cumhurbaşkanımızın bu sesimizi duymasını istiyoruz. Cumhurbaşkanım Rize-Erzurum -Mardin Sevgi yolu projesini kim yapacak. Sizler talimat verirseniz bu yol çalışması hızlanır. Emirlerinizi bekliyoruz’’ dedi.
Erzurum’un sesi Tahsin Bayramoğlu
Rize-Erzurum karayolunun tamamlanması için Erzurum kamuoyunun yakından tanıdığı en kıdemli isim eski İl Genel Meclis Üyesi Tahsin Bayramoğlu ’da 2012 yılında delinmeye başlanılan KIRIK ve DALLIKAVAK Tünellerinin tamamlanmasını istiyor.
Rize-Erzurum karayolu üzerinde yapımı devam eden KIRIK ve DALLIKAVAK tünellerin tamamlanmasıyla Erzurum’dan denize ulaşım 1,5-2 saat olacağını söyleyen Tahsin Bayramoğlu Gazeteci ismet Kösoğlu’na içini döktü. Tahsin Bayramoğlu yapımı yavaş ilerleyen yol ve tüneller hakkında şunları söyledi’’ Dallıkavak Tünelinde 2012 yılında ihale yapılarak delme çalışmasına başlanmıştı. 2640 metre rakımdan geçen Ovit Tünelinden sonra 2380 metre rakımlı Gölyurt (Hortik)Dağının altından 7200 metre uzunluğundaki Kırık Tüneli ve 3.100 metre uzunluğundaki Dallı Kavak tünelleri tamamlandığında Rize-Erzurum karayolu 45 km kısalmış olacak. 259 kilometrelik uzunluk yaklaşık 214 kilometreye inecek ve bugün 4 saatte gidilen Rize-Erzurum arasında 2 saatte ulaşım sağlanmış olacak. Bu kısalma sayesinde hem zamandan hem akaryakıttan tasarruf yapılmış olacak.
Dallıkavak 2012’den buyana delinmedi
Bağlantı yollarıyla birlikte Proje uzunluğu 30,3 km olan çift tüplü Dallı Kavak Tüneli 2012 yılından bu yana delinemedi.12 yıl oldu 3.100 metre tünel delinemez mi. 2012 yılında delinmeye başlandığında 2019 yılında hizmete gireceği söylenmesine rağmen tünelde uzun süredir delme çalışması çok ağır gidiyor. Ulaştırma Bakanlığı tarafından daha önce yapılan açıklamalarda Dallı kavak Tüneli 2022 de, Kırık Tüneli ise 2023’e kadar ulaşıma açılacağı açıklanmıştı oysa bugün 2024 her iki tünelde henüz delinmedi. Bu tünellerin ve yolun tamamlanmadığını Cumhurbaşkanımıza kim söyleyecek’’ dedi.

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş