RİZE’DE HEKİMLERDEN İNSANLIK ADINA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ”

İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm; 7 Ekim’den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmaktadır. Bu katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmekte..

RİZE’DE HEKİMLERDEN İNSANLIK ADINA “SESSİZ YÜRÜYÜŞ”
Son Güncelleme: Whatsapp

İşgalci İsrail’in, Filistin’de on yıllardır devam ettirdiği sistematik işgal ve zulüm; 7 Ekim’den bu yana, soykırımdan başka hiçbir kelimeyle anlatılamayacak boyutlara ulaşmaktadır. Bu katliam bütün dünyanın gözü önünde devam etmekte ve gücü yetenler ise sessizce izlemektedir.

İnsan hakları ve uluslararası hukuk kuralları açıkça ihlal edilerek binlerce sivil, kadın ve çocuk acımasızca katledilmiştir. Ayrıca tıbbi malzemelerin temini ve sağlık hizmetlerinin sunumu da engellenerek küvözdeki bebeklerin dahi ölümüne neden olunmuştur.

Gazze’de geçtiğimiz hafta itibariyle 283 sağlık çalışanı öldürüldü, son iki ayda Birleşmiş Milletler tarihindeki en ölümcül çatışma yaşandı; 7 Ekim’den bu yana İsrail tarafından bombalanan 24 farklı hastane ve hizmet dışı bırakılan 100’den fazla ambulans da dahil olmak üzere Gazze’deki sağlık tesislerine toplamda 212 saldırı düzenlendi.

İsrail onlarca doktoru tutukladı, onların nerede olduğu bilinmiyor.

Gazze Şehri’nin ana hastanesi olan Şifa hastanesi başhekimi Muhammed Ebu Salmia, 22 Kasım’dan bu yana İsrail tarafından tutuklu bulunuyor. Diğer pek çok kıdemli doktor, neredeyse iki haftadır hiçbir suçlama olmaksızın İsrail ordusu tarafından gözaltında tutulmaya devam ediyor ve kimse onların nerede olduğunu bilmiyor.

Rantisi Çocuk Hastanesi bombalandı.
el-Naser Çocuk Hastanesi bombalandı.
Gazze’nin tek göz hastanesi bombalandı.
Gazze’nin tek Ruh Sağlığı Hastanesi bombalandı.
Vefa Rehabilitasyon Hastanesi bombalandı.
Vefa Rehabilitasyon Hastanesi’nin hemen yanındaki üst düzey sağlık tesisi bombalandı.
El-Durra çocuk hastanesi 12 Ekim’de yasaklı beyaz fosforla hedef alındı.
Şu anda kuzeyde faaliyet gösteren tek hastane olan Endonezya Hastanesi, bombalanırken hâlâ hastaları tedavi etmeye çalışıyor.
Şifa Hastanesi bombalandı.
Gazze’deki iki tıp fakültesi ve Gazze İslam Üniversitesi bombalandı.
El-Ezher Üniversitesi Tıp Fakültesi bombalandı.
Sınır Tanımayan Doktorlar ambulans konvoyu bombalandı.
Kızıl Haç Ambulans konvoyları bombalandı.

Gazze’deki 35 hastaneden 26’sı şu anda hizmet dışı. Dokuzu yalnızca kısmen işlevsel durumda. Bu hastaneler aynı zamanda ülke içinde yerinden edilmiş binlerce kişiye de barınak sağlıyor.

Yakıtın tükenmesi nedeniyle hastanelerin kapanması sonucu artık kuzeydeki yaralıları tahliye etmek imkansız halde, bunun yerine hastalar ölüme terk ediliyor.

Aşırı kalabalık olan Birleşmiş Milletler barınakları; Hepatit A salgını, çok sayıda menenjit salgını, bit, cilt enfeksiyonları ve ishal salgını gibi çok sayıda bulaşıcı hastalığın yayıldığı sığınaklar haline geldi.

Geçtiğimiz hafta itibariyle 7000’den fazlası çocuk olmak üzere 18.000’den fazla Filistinli öldürüldü, binlercesi ağır olmak üzere en az 46.000 kişi yaralandı.

Hekimler ve sağlık çalışanları olarak İsrail’in bu saldırılarına karşı tepki göstermeye, Gazze’deki sivillerin, çocukların, kadınların, meslektaşlarımızın ve hastaların hayatlarının korunması adına mesleğimize yakışır bir duruş ortaya koymaya kararlıyız.

Bu hafta “Sessiz Yürüyüş”ümüz İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Konya, Sivas, Kocaeli, Sakarya, Diyarbakır, Mersin, Gaziantep, Afyonkarahisar, Kütahya, Siirt, Balıkesir, Malatya, Kayseri, Rize, Erzurum, Çorum, Van, Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Erzincan, Yozgat, Bayburt, Düzce, Uşak, Adana, Zonguldak, Adıyaman, Trabzon, Elazığ, Denizli, Bolu, Mardin, Samsu olmak üzere 37 ilimizde eş zamanlı olarak düzenleniyor.

Biz hekimler ve sağlık çalışanları olarak Sağlık Bakanlığı’na sesleniyoruz:
Biz hastanelerimizde muadilleri olan ve İsrail’e destek veren ilaç ve tıbbi malzeme firmalarının ürünlerini istemiyoruz. Hastanelerimizde İsrail’e destek veren hiçbir gıda ürününün satışını kabul etmiyoruz.
Dünya Sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Uluslararası İnsan Hakları Örgütleri, NATO… Sizlere sesleniyoruz:
Tüm dünyanın gözü önünde gerçekleşen bu zulme karşı koymak için daha neyi bekliyorsunuz? Yoksa kimin insan, neyin insan hakkı olduğuna birilerinin çıkarlarına göre mi karar veriliyor ?
Buradan tüm dünyadaki hekimler, sağlık çalışanları ve vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına Sessiz Yürüyüş kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz!

Kanıksamayacağız!
Normalleştirmeyeceğiz!
Sindirilmeyeceğiz!
Sabırla ve azimle zulme karşı duranlar olacağız!

 

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş