Haykırmak İstediklerim-3-

Eğitim sistemimiz: ‘’Öğretmenlik yapmakla, öğretmen olmak’’ arasındaki fark… Sınıfa girdiği zaman, öğretmenlik yapan öğrenci görür karşısında, öğretmen olmuş olan ise ‘’CANLAR’’ görür karşısında… Bu yazıyı paylaş 5328 Defa Okundu Eğitim..

Son Güncelleme: Whatsapp

Eğitim sistemimiz: ‘’Öğretmenlik yapmakla, öğretmen olmak’’ arasındaki fark… Sınıfa girdiği zaman, öğretmenlik yapan öğrenci görür karşısında, öğretmen olmuş olan ise ‘’CANLAR’’ görür karşısında…
Bu yazıyı paylaş
5328 Defa Okundu

Eğitim sistemimiz:

‘’Öğretmenlik yapmakla, öğretmen olmak’’ arasındaki fark…

Sınıfa girdiği zaman, öğretmenlik yapan öğrenci görür karşısında, öğretmen olmuş olan ise ‘’CANLAR’’ görür karşısında…

Çok çok donanımlı bir ‘’CAN YOLCULUĞU’’ var, öğretmen – öğrenci arasında…

Prof. DOĞAN CÜCELOĞLU

Merhum Psikolog Doğan Cüceloğlu; ne güzel anlatmış bir ‘’ÖĞRETMEN’’ nasıl olmalıyı.. Kendi öğretmeninin de, onun bu kadar büyük bir akademik kariyere nasıl etkisi olduğunu görüyoruz. Silifke’de ilkokul birinci sınıfta öğretmeninin onu aşağılamasından sonra; nasıl okula gitmek istemediğini, sağlık problemi yaşadığı için okula bir yıl ara verdiğini… Tekrar okula gideceğim gün geldiğinde, korka korka okula gittim. Muazzez Aktolga (Allah rahmet eylesin) genç yeni mezun öğretmen içeri girdi, ‘’çocuklar, sizler ne güzelsiniz hadi hep birlikte bir şarkı söyleyelim’’ dedi ve benim yanımdan geçerken başımı okşadı. Bana baktı gülümsedi. Vaaay o gün okuldan çıktım haykırarak: ‘’Okulumu seviyorum, öğretmenimi seviyorum, sınıfı geçecem been’’ diyerek eve gittim.

İlk öğretmeni ile devam etseydi, Sayın DOĞAN CÜCELOĞLU böyle bir akademik kariyer yapamayacaktı. İşte; bir çocuğun hayatında öğretmenin çok büyük önemi olduğunu vurgulamak için, Doğan Hoca’nın yaşadığı olayı paylaşmak istedim.

Bu güzel örneğin ardından, Aksaray’da 10 yaşındaki çocuğu sınıftan çıkararak tekme tokat döven öğretmenin(!) olayını yazmak insanlık adına bana utanç veriyor! Öncelikle olayı hatırlatacak olursam; Ali Rıza Y’nin (adı soyadı kesinlikle ifşa edilmeli bu kendini bilmezin) ortaokul öğrencisi 10 yaşındaki çocuğu tekme tokat dövmesi, bu duruma bir öğretmenin sınıf kapısını açıp duyarsız davranması, bir diğer ‘’ÖĞRETMEN’’ GÜLCAN ÜNLÜ’nün ise o psikopatın elinden çocuğu ‘’KURTARMASININ’’ görüntüleridir. Geldiğimiz nokta korkunç, ürkütücü, kabul edilemez!

Ellerinden öpüyoruz GÜLCAN HOCAM…

Öğretmen kimdir?

Öğretmen çocuğun geleceğidir!

Öğretmen toplumun geleceğidir!

Öğretmeniniz çok mükemmelse sizin eğitiminizde bir o kadar iyidir. Öğrenciye dokunan, gözüne bakan öğretmen öğretmendir. Öğretmen öğrencinin her şeyidir. Öğrenci, öğretmenini severse en zor dersi bile başarabiliyor. Öğretmenler tarafından yüreklendirilen, teşvik edilen çocuklar hayata sıkı sıkıya tutunuyor.

Buna rağmen ‘’dersimi yaparım, alan alır; almayan kendisi bilir’’ mantığı ile görev yapan öğretmenler var maalesef okullarımızda. Oysaki bazı meslekler var ki işten öte bakılmalı. Çok fazla süreçlerden geçerek yapılmalı…

Bir öğretmende aşağıdaki beceriler mutlaka olmalı…

*Öfke kontrolü yapabilmeli

*Öğretme becerisi olmalı

*Sınıf yönetimi becerilerine sahip olmalı

*Disiplin becerilerine sahip olmalı

*Öğretmenlik mesleğine tutku ile bağlı olmalı

*Öğrenciler ile güçlü iletişim becerilerine sahip olmalı…

Öğretmenliğini, yukarıdaki becerilerini kullanarak yapan tüm öğretmenlerimizin ellerinden öpüyorum. Saygı ile selamlıyorum…

O öğretmenin karşısına geçip: ‘’Sen öğretmen misin’’ ? diye haykırmak istiyorum!!!

Kalın sağlıcakla…

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş