Rize Ak Parti’de Kılıçlar çekildi, Adaylar Kim Olacak?

Türkiye yeni bir seçim atmosferine girerken, kuşkusuz büyük şehirler gibi ,Türkiye’nin bütün gözü Başbakanlar şehri ,Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de olacak.. AK Parti kurulduğu günden beri merhum Mesut Yılmaz‘ın bağımsız..

Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye yeni bir seçim atmosferine girerken, kuşkusuz büyük şehirler gibi ,Türkiye’nin bütün gözü Başbakanlar şehri ,Recep Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’de olacak..

AK Parti kurulduğu günden beri merhum Mesut Yılmaz‘ın bağımsız aday olduğu ve meclise girdiği ,22 Temmuz 2007 Genel seçimleri hariç, diğer bütün seçimleri 3-0 olarak kazanarak vekilleri meclise gönderdi..

Acaba 14 Mayıs 2023 pazar günü yapılacak genel seçimlerde, Ak parti yine 3-0  mı olacak, yoksa, millet ittifakı buradan Vekil çıkaracak mi?

Hatta  Cumhur ittifakı ortağı MHP‘de aday çıkaracak mı?

2022 yılında oyunu en çok artıran güvenli bir liman olan Yeniden Refah Partisi’nin durumu ne olacak? , Rize’de konuşulan senaryolar ne işte  ayrıntılar….

İlk önce iktidar partisinden başlayalım..

2018 yılında yapılan Genel seçimlerde AK Parti %64,8, 145.404 oy alarak 3 milletvekili kazanmıştı..

Yine 2018’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde de Recep Tayyip Erdoğan %76,9 167.216 oyla Türkiye’de ilk sırada yer almıştı..

Ancak 2019 yılında yapılan yerel seçimler Ak Parti için Türkiye’de olduğu gibi ,Rize’de de büyük bir hezimet ve fiyasko ile sonuçlanmıştı!

Hepimizin bildiği gibi başta Ankara İstanbul olmak üzere, birçok Büyükşehir gittiği gibi, ilk kez Rize’de Fındıklı CHP’ye ,Çayeli Derepazarı ve ikizdere’de MHP’ye  geçmişti..

Rize Merkez’de yapılan Belediye başkanlığı seçiminde ise AK Parti’nin imdadına yetişen Rahmi Metin, aldığı %72,99, 35.761 oy ile ipi göğüsleyen kişi olmuştu..

Ancak 2014 yılında yapılan yerel seçimlerde ,AK Parti İl Başkanlığı ve teşkilatların destek vermediği yalnız bıraktığı Prof.Dr.Reşat  Kasap %67,8 ve aldığı 38.669 oyla ipi göğüslemişti..

Şimdi bu oranları bir kenara bırakarak 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde acaba  Rize AK Parti’den kimler adayı olacak ?

Dün Ak Parti Rize İl Başkanı İshak  Alim İstifa ederek milletvekili aday adayı olduğunu ilan etmişti ..

Rize siyaset arenasında konuşulan, uzun zamandan beri Rize’den Milletvekili olarak seçilip mecliste Rize’yi temsil eden, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayatı Yazıcı’nın ve eski Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın artık miladini doldurduklarını, Muhammed Avcı’nın ise, geçen yıl Rize’den kesinlikle milletvekili adayı olmayacağını açıklamasından sonra, şimdi gözler  AK Parti Genel merkezinde ve Recep Tayyip Erdoğan’ın iki dudağı arasında çevrilmiş durumda..

Rize’de yıllardan beri faşist bir anlayışla, milletvekili adaylarının tamamına yakını ;Ardeşen bölgesi, Çayeli,Salarha ve Güneysu üçgeninden çıktığını görüyoruz..

Sadecee AK Parti’nin ilk kuruluşunda tombaladan çıkan İlyas Çakır’ı saymazsak!

Ancak Rize’nin Mahsun bölgesi ,Rize siyasetinde ve bürokrasisinde 50 yıldan beri yok sayılan, adeta Amatör kümeye düşen, Rize’nin batı bölgesini oluşturan Derepazarı, İyidere, Kalkandere, İkizdere Kendirli ,ortapazar, Pehlivan taşından bugüne kadar Rize bürokrasisinde ne bir temsilci ne de üst düzey bir siyasetçisi olmuştur..

Rize’nin Batı bölgesinden olan bir vatandaş olarak bu faşist ilkel uygulamayı şiddette reddediyor kınıyorum..

Rize’nin 5 tane ilçesini yok sayan zihniyet ,er ya da geç kaybetmeye mahkûmdur..

AK Parti 2019 yılında Büyük şehirlerde yaşadığı muhtemel hezimetin bir benzerini, Rize’de yaşayacağı anda, hemen halkın gönlünde ayrı bir yeri olan ,Rize’de Önceki yıllarda yapılan temayül yoklamalarında daima 1. çıkmasına rağmen, AK Parti teşkilatının kumpasına maruz kalıp ,kendisine meclis yolu kapanan Rahmi Metin, imdada yetişerek Rize’de olası büyük bir hezimeti önledi..

Şimdi 3 ay sonra yapılacak Genel seçimde, Merkezden bir kişinin buraya ilk aday olarak atanacağı, Laz tarafından bir iki kişinin muhtemelen aday olacağı,3. adayın ise şimdiden gizemini korurken, 2019 yılında yapılan sürpriz gibi, millet ittifakının adayı belli olduktan sonra, yine AK Parti’nin itibarını Rize’de tekrar yükseltmek, yeni bir hezimeti önlemek için, Belediye Başkanlığı döneminde Rize’de güzel işler yapan Rahmi Metin’e yine adaylık yolu gözükebilir!..

Bunları yakın bir zamanda hep beraber göreceğiz.. Ne demişler Siyasette 24 saat bile çok uzun bir zamandır..

Çünkü Rize AK Parti’de son zamanlarda durumlar hiç iç açıcı değil !

Ömer‘ler teşkilatlardan gönderilerek onların yerine omar’lar monte edildi..

En son ulusal anlamda yapılan bir ankette ,AK Parti’nin Rize’de %75 oyu yüzde 45’e düşmüştü ..

Peki bu giden oylar nereye gitti? Yaptığımız araştırmalara ve Rize de konuştuğumuz birçok vatandaş, yıllardan beri AK Parti’ye oy verdiklerini, ancak AK Parti’nin kuruluş felsefesinden uzaklaştığından dolayı ,özellikle ekonomik kriz, Çay, gübre,Kadro olayı ve daha birçok neden sebebiyle, bundan böyle Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan’a ,ancak Genel seçimde yeniden Refah Partisi ,Fatih Erbakan’a oy vereceklerini ifade ettiler..

Bu  Rize’de olduğu gibi ,Türkiye’de de çok anımsanmayacak kadar büyük bir kitleyi oluşturuyor..

Rize’de diğer siyasi partilerin durumuna bakarsak; kuşkusuz il teşkilatları bazında, Rize’de halkın içine en çok giren vatandaşla bire bir ilişki Kur’an, CHP’nin eski İl Başkanı ,bugün vekil adayı  adayı olmak için  istifa eden Saltuk Deniz’dir..

Saltuk Deniz, Rize’de özellikle gübre,Çay,kadro  konusunda Toplumu ilgilendiren birçok konuda ,Rize 15 Temmuz Cumhuriyet Meydanı ve ilçelerde mitingler yaparak, daima halkın vatandaşın yanında olarak pozitif bir görüntü verdi..

CHP Rize’de millet ittifakı adayı olarak, Saltuk Deniz’i  aday gösterir mi göstermez mi onu Zaman gösterecek..

Rize’de taraflı tarafsız herkes tarafından bilinen bir gerçek var ki, o da Kenan Bıyık’ın ANAP döneminden beri, Rize halkı üzerinde büyük bir  pozitif etki bırakması..

Kendisi CHP’de Rize milletvekili aday aday olduğunu söylüyor ancak, geçen ay Rize de özel bir kanalda yapmış olduğu açıklamada; Rize’de millet ittifakından çok Kenan Bıyık ittifakı olduğunu, Kenan Bıyık’ın Partisi olduğunu söyleyerek, deyim neredeyse plase bir vuruş yapmıştı!

Bakalım Rize’de millet ittifakı CHP Eski İl Başkanı Selçuk Deniz’i mi gösterecek ,yoksa Kenan bıyığımı gösterecek hep beraber göreceğiz..

Rize’de teşkilat bazında yine her zaman halkın yanında olan, Özellikle sosyal etkinliklerde cenazelerde ,düğünlerde daima vatandaşlarının yanında bulunan ve halk nazarında yine pozitif bir görüntüyü çizen MHP Rize İl Başkanı İhsan Alkan’dır..

Ancak Cumhur ittifakının ortağı olarak MHP Rize’de nasıl bir yol izleyecek ,seçimlerde ortak adayla mı, yoksa herkes kendi adayıyla mı girecek, bunu da yakın bir zamanda hep beraber göreceğiz..

Yukarıda söylemiştik ;Rize’de olduğu gibi Türkiye’de sürpriz Parti yeniden Refah Partisi olacaktır..

Rize’de Hasan Karal gerçeği!

Kim ne söylese söylesin, AK Parti’den istifa edip Deva partisine geçip, orada Genel başkan yardımcılığında bulunan Hasan Karal’ın Rize’de tartışmasız büyük bir destekleyici kitlesi var ..

Rize siyaset sahnesinde 28 yaşında AK Parti’nin en genç kurucu il Başkanı 3 dönem Rize Milletvekili  olarak yıllarca Rize’ye hizmet etti.

Rize‘nin Ankara’da sesi kulağı oldu, Rize’de hemen hemen bütün projelerin takipçisi olarak, Rize halkının gönlünde ayrı bir yer oluşturdu..

Hasan Karal’a karşı şimdi Rize’de   büyük bir tepki var protesto var..

Hatta 15 Temmuz Cumhuriyet meydanında ,Türkiye’de başka bir örneği olmayacak bir şekilde ,kendisinin gıyabi cenaze namazı kılınmıştı!

Ancak Rize tarihinin en başarılı Milletvekili olması gerçeğini asla değiştirmeyecektir..

Karal AK Parti’den gittikten sonra, özellikle Rize’nin Batı bölgesinde devam eden birçok proje adeta sahipsiz kaldı öksüz kaldı..

Örnek olarak ,5 yıl önce, açılmasına rağmen, İkizdere’den Ovit‘e giden 20 kilometrelik yolun hala Rezalet bir şekilde yapılmamasıdır ..

Konuyla ilgili çok sayıda haber yapıldı çizildi,ama,ne hikmetse Karadeniz‘in derin lobisi bir türlü aşılamadığından dolayı bu yol hala bitmedi!

Aldığımız son dakika haberine göre, 2023 ödeneğinde oraya yine  bir şey ayrılmadı..

Yine 2011 yılında, kendisi  tarafından başlatılan Derepazarı, Kendirli, Kalkandere, İkizdere Transit yolu, Ovit tüneline Entegre olacak GAP yolu adeta kaderine terk edildi..

% 80’i Derepazarı’ndan hiç başlamayan bu proje için geçen hafta aktuel53’te yapmış olduğumuz haber üzerine, İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu Ulaştırma Bakanı Adil karaismailoğlu’na,cevaplama isteğiyle soru önergesi verdi..

Yukarıda bahsettiğimiz gibi, Rize siyaseti ve bürokrasisinde yok sayılan ,Rize’nin Batı bölgesi adeta kaderiyle baş başa bırakılmıştır..

Siyasette, 24 saatin uzun bir süre olduğu günümüzde, Başbakanlar şehri Rize ilini bakalım hangi sürprizler bekliyor hep beraber bakıp göreceğiz ..

Ancak şunu hepimiz biliyoruz ki, artık Yeşil Rize, o eski Rize değil!..

31 Ocak 2023 /RİZE

Osman Köseoğlu

www.aktuel53.com

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş