Türkiye’de küçük esnafı bitiren Zincir marketlere Karşı,Marketler yasası mutlaka Çıkarılmalıdır!

Türkiye’de küçük esnafı bitiren Zincir marketlere Karşı,Koruycu yasa mutlaka Çıkarılmalıdır! Türkiye’de Ulusal bir Sorun haline gelen, küçük esnafı bitiren zincir marketler yasası mutlaka Çıkarılmalıdır! Özellikle 2010 yılından itibaren 3 harfli..

Son Güncelleme: Whatsapp

Türkiye’de küçük esnafı bitiren Zincir marketlere Karşı,Koruycu yasa mutlaka Çıkarılmalıdır!

Türkiye’de Ulusal bir Sorun haline gelen, küçük esnafı bitiren zincir marketler yasası mutlaka Çıkarılmalıdır!

Özellikle 2010 yılından itibaren 3 harfli dediğimiz BIM,ŞOK,A101 81 ilin her Cadde sokakağında, hatta Rize‘de olduğu gibi yan yana olmak üzere, ilçelerde ve Beldelerde birer virüs gibi çoğalarak, Türkiye’de gıda sektöründe korkunç bir Tekel oluşturdular!

Bu Orantısız büyüme sayesinde küçük esnaf dediğimiz başta Mahalle bakkalları olmak üzere, züccaciyeler, oyuncakçılar,beyaz eşya, Kırtasiye, un mamulleri ve daha sayamadığımız birçok küçük esnaf ,bu kapitalist rantçı marketlerle baş edemediğinden dolayı kapatmak zorunda kaldılar!

Hafızalarımızı yoklarsak bu zincir marketlerde yaklaşık 15000 çeşit ürün satılmaktadır.
Hatta bunlar o kadar ileri gittiler ki, ilaçları dahi satmaya yeltendiler, Ancak Türkiye Eczacılar Birliği buna şiddetle karşı çıkarak, yapılan bir yasayla buna engel oldular!
Ancak yukarıda da saydığımız gibi Türkiye’nin belkemiğini oluşturan orta sınıf ,orta direk vatandaş dediğimiz küçük ölçekli esnaf tamamen bunlar tarafından bitirirdi,
bugün bunlar Türkiye’de bir Ulusal güvenlik sorunu haline geldi!
Bunlar ne yasaları takıyor ne Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni kale alıyor!
Çünkü doların yükselmesini fırsat bilip , iğneden ipliğe her şeye %100 oranında zam yapan bu beşli çete dediğimiz zincir marketler, doların 13 TL’ye inmesine bakmaksızın, aynı zam oranlarını devam ettirdiler.
Hatta geçen hafta gıda ürünlerinde KDV oranlarının %1 inmesine rağmen, bunu iki gün önce fırsata çevirip ürünlerine %5 10 arasında zam yaptılar!
Yüzde 1 KDV’yi Kale almayarak adeta Devlete İsyan bayrağını çektiler!
Yaklaşık 2 ay önce bu zincir marketlere tarihinin en büyük cezaları kesildi.
Ancak bunlar bu cezaları yine halkın sırtına bindirerek, bizler yani geçim sıkıntısı içinde olan milyonlarca insandan çıkardılar.
Aslında yapılacak çok zor bir olay değil ,daha önce birçok kez gündeme gelen marketler yasası mutlaka yürürlüğe girmelidir .
Bu yasayla

1-Rize’de olduğu gibi, hemen bitişik yan yana bu üçlü zincir marketler olmayacak.
2-Nüfusu 10.000 ve üzerindeki yerleri açılmalı ürün çeşitlerinde kısıtlama getirilmeli.
3-Özellikle küçük ölçekli esnaf dediğimiz Bakkallar ve diğer küçük esnaflar canlandırılmalı
4- Bugün olduğu gibi kanun ve kurallara uymayan vatandaşları aldatan hileli ürün satan millete zam ve zulüm yapan bu marketlere para cezası değil en az 15 ,1 ay süreyle kapatılmalıdır.
5-Çalışma saatleri düzenlenmeli haftada En az 1 gün kapatılmalı ve çalışma saatleri kısaltılmalıdır.

Şayet bu açıkladığımız maddeler uygulamaya geçerse,bir vatandaş inanıyorum ki, Ulusal bir sorun haline gelen bu kapitalist rantçı zincir marketler istediği gibi at oynatamayacaklar!

İLK YORUMU SİZ YAZIN

Hoş Geldiniz

Üye değilmisiniz? Kayıt Ol!

Hemen Hesabını Oluştur

Zaten bir hesabın mı var? Giriş Yap!

Şifrenizi mi Unuttunuz

Kullanıcı adınızı yada e-posta adresinizi aşağıya girdikten sonra mail adresinize yeni şifreniz gönderilecektir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

betnis giriş
betnis
yakabet giriş